Bezpieczeństwo i standardy jakościowe

BEZPIECZEŃSTWO ODZIEŻY

Czy odzież może być niebezpieczna? W pierwszej chwili trudno jest sobie wyobrazić, sytuację w której odzież mogła by stwarzać jakiekolwiek niebezpieczeństwo dla jej użytkownika. W związki z tym na czym może polegać bezpieczeństwo odzieży? Dla wyjaśnienie zagrożeń jakie mogą wynikać z użytkowania odzieży najlepiej posłużyć się przykładem. Proszę sobie wyobrazić sytuację, w której dziecko stojące obok kręcącej się karuzeli zbliży się do niej na tyle blisko, że zewnętrzny element karuzeli zahaczy o gumkę ściągającą w dole kurtki dziecka. Innym przykładem może być sytuacja, w której nieetyczny producent wykorzystuje do produkcji np. nadruków substancje zawierające groźne metale ciężkie w stężeniu przekraczającym dopuszczalne normy. Skutkiem użytkowania takiej odzieży może być podrażnienie, alergia a nawet zatrucie. Sytuację w których dochodzi do tego typu wypadków wcale nie należą do rzadkości. Jak wynika z danych statystycznych dotyczących wypadków na terenie Unii Europejskiej grupą najbardziej narażoną na wypadki są dzieci w wieku od 2 do 10 lat. Przyczyną wypadków najczęściej są dekoracyjne lub funkcyjne elementy odzieży takie jak kokardy, gumki do regulacji i szarfy ściągające.

Standardy firmy Coccodrillo zostały dostosowane do wymogów Polskiego Komitetu Normalizacyjnego oraz dyrektyw Komisji Europejskiej w aspektach dotyczących zarówno konstrukcji oraz składu chemicznego. Jedną z najistotniejszych norm bezpieczeństwa jest norma PN-EN 14682 dotycząca sznurów i sznurków ściągających w odzieży dziecięcej. Norma ta bardzo szczegółowo reguluje kwestie dotyczące na przykład długości sznurków ściągających wystających poza tunel w pasie, nogawce czy w kapturze czy sposobu mocowania gumek ściągających oraz stoperów w bluzach, spodniach oraz kurtkach. Projektując odzież COCCODRILLO przykładamy ogromną wagę do kwestii związanych z bezpieczeństwem, dlatego bardzo rygorystycznie sprawdzamy zgodność naszych produktów z normami bezpieczeństwa a w szczególności z normą PN-EN 14682.

STANDARDY JAKOŚCIOWE

W kwestii jakości odzieży decydującą rolę odgrywa surowiec jaki został wykorzystany do produkcji materiału oraz technologia jego produkcji. W przypadku dzianin podstawowym założeniem dla odzieży COCCODRILLO jest stosowanie jedynie 100% naturalnych komponentów ponieważ ma to ogromny wpływ na komfort użytkowania odzieży poprzez zapewnienie cyrkulacji powietrza a przez to między innymi redukcję potliwości . Wśród naturalnych komponentów używanych do produkcji zdecydowanie dominuje bawełna. O jakości bawełny decyduje długość „włosa” oraz poziom zanieczyszczeń. Im dłuższy włos bawełny tym lepsza jakość otrzymanej przędzy, duża liczba zanieczyszczeń z kolei może prowadzić do pillingu oraz gorszej przepuszczalności powietrza. W produkcji materiałów oprócz surowca bardzo ważna jest technologia, ma ona kluczowe znaczenie w aspektach takich jak kurczliwość oraz stabilność.

Firma CDRL posiada bardzo bogate doświadczanie w produkcji odzieży dziecięcej i wykorzystuje je do wyboru odpowiednich surowców. Materiały wybierane do produkcji przechodzą przez bardzo szczegółowy proces kontroli aby zapewnić, że finalny produkt będzie trwały a jego użytkowanie będzie komfortowe. W przypadku bielizny dla niemowląt jakość bielizny jest szczególnie ważna, dlatego do produkcji materiału wykorzystywana jest bardzo cienka przędza, która jest bardzo gęsto dziana dzięki czemu jej jakość jest lepsza. Standardem dla odzieży COCCODRILLO jest kurczliwość w granicach 5% dla odzieży oraz 3% dla bielizny.

© ® Coccodrillo
kids are kids